Rozwiązania mobilne dla domku letniskowego

Większość z nas marzy o swoich 4 kątach i kawałku zieleni, niestety nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Alternatywą jest miejsce, gdzie można spędzić weekend, oderwać się od codziennych problemów, zaprosić znajomych a przede wszystkim odpocząć na łonie natury w miejscu, które jest naszą oazą. W długofalowej perspektywie zakup na własność domu letniskowego się opłaca, jednak to zawsze spora inwestycja. Jakie rozwiązanie wybrać?

Amerykański sen

Każdy z nas dobrze zna zdjęcia z filmów ukazujących amerykańskie miasteczka kempingowe. Amerykanie uwielbiają model wakacji polegający na rodzinnym zwiedzaniu kolejnych stanów Ameryki. Mają do tego przygotowane zaplecze (drogi, dobrze wyposażone pola kempingowe) oraz odpowiednio ciepły klimat. W Polsce wynajem przyczep kempingowych zyskuje na coraz większej popularności. W sezonie letnim, jeśli ktoś zdecyduje się na takie tygodniowe wakacje w trasie, ceny zaczynają się od 200 zł i sięgają nawet 1000zł na dzień, bez kosztów eksploatacyjnych. Łatwo policzyć, że tyle kosztuje doba w dobrym lub bardzo ekskluzywnym hotelu z wyżywieniem i basenem. Gdy pojawia się pomysł zakupu takiej przyczepy, okazuje się, że koszty najbardziej podstawowej wersji sięgają 100tyś. Niestety “żyjąc” w przyczepie, trzeba się liczyć z dużym dyskomfortem ze względu na brak przestrzeni. Ceny używanych przyczep zaczynają się od 35tyś, co też pokazuje, jak pojazdy te tracą na wartości (np. po 10 latach). Poważną wadą tego rozwiązania jest brak odpowiedniej izolacji termicznej. Pojawia się zatem pytanie, czy ma sens zakup kempingu w naszej szerokości geograficznej?

 

Barka na kołach

Dużo bliżej Polski – w Holandii, gdzie mieszkańcy są przyzwyczajeni do życia w barkach i do podróżowania po kraju przy wykorzystaniu niezliczonych kanałów, wytworzyła się moda na tak zwane domki holenderskie. Są to małe domki na kołach, które umożliwiają ich transport od sprzedawcy do miejsca docelowego lub przemieszczanie się w przypadku zmiany lokalizacji postoju. W odróżnieniu od przyczep kempingowych, domki holenderskie nie są przystosowane do częstej zmiany lokalizacji i podróżowania. Zapewniają znacznie więcej miejsca do życia oraz często posiadają przeszklenia, które optycznie powiększają przestrzeń. Niestety materiały, z których są wykonane, nie dają gwarancji długiego użytkowania oraz szybko widać oznaki starzenia. Ze względu na rosnące wymagania dotyczące ekologii, pojawia się coraz więcej negatywnych głosów dotyczących tego rozwiązania. Dodatkowo ich wadą jest ograniczenie wymiaru, niezmienny prostokątny układ oraz niewystarczająca izolacja, która ogranicza czas użytkowania jedynie do sezonu letniego. Nowy zestaw kosztuje ok 140 tyś a używane domki można kupić już od 30 tyś, co również pokazuje jak tracą one na wartości.

 

 

Mobilna tradycja

Ciekawym rozwiązaniem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków jest technologia wzorowana na budownictwie modułowym. Solidna konstrukcja stalowa zapewnia moduł, z którego można złożyć dom letniskowy. Dzięki sztywnej ramie gotowe elementy można z łatwością transportować i montować. Tradycyjna technologia wykonania podłogi, ścian i sufitu, zapewnia nie tylko wymagane parametry izolacji, ale daje również możliwość tradycyjnego wykończenia. Takie gotowe domy zaczynają się już od 50 tyś. Wybierając rozwiązanie oferowane przez rodzime firmy, można zyskać nie tylko oszczędność czasu, gwarancję, ale również elastyczność w kreowaniu swojej wymarzonej przestrzeni. Zmiana lokalizacji domów wykonanych w tej technologii nie jest jednak tak prosta jak w przypadku przyczep kempingowych czy domków holenderskich, ponieważ nie mają kół. Do transportu tego domu będzie potrzebne powszechnie dostępne auto z HDS.

Dla osób, które szukają oszczędności lub dla tych, którzy sami chcą budować i urządzać, gdyż taka forma spędzania czasu sprawia im przyjemność, firma HOME4me oferuje gotowe rozwiązania umożliwiające samodzielne wykończenie gotowego szkieletu. Doszukując się analogii, można powiedzieć, że to rozwiązanie podobne do skręcania mebli z IKEA. Producent dostarcza zarówno gotowe komponenty jak i proste instrukcje montażu. Budowa takiego domu letniskowego to sama przyjemność.

W najbliższych latach dowiemy się czy uniwersalne rozwiązanie dające mobilny charakter przy zachowaniu całorocznego charakteru i tradycyjnej technologii zdobędzie taką popularność jak meble z IKEI.